Menu
Polecamy
Aktualności

Jeszted - Zaproszenie

Dodano: 04.09.2022 19:52:52

Już za miesiąc 8-go października 2022 jedziemy do Liberca, gdzie będziemy zdobywać szczyt Jeszted. Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa. O szczegółach wyjazdu piszemy w...

więcej >>

Rajd Wambierzyce-Duszniki Zdrój 14-08-2022

Dodano: 05.08.2022 15:41:21

W niedzielę 14-go sierpnia Koło Ducha Gór Liczyrzepa w Dusznikach Zdroju organizuje rajd pieszy z Wambierzyc do Dusznik Zdroju. Żeby poznać szczegóły kliknij "więcej"

więcej >>

"ZIELENIEC I OKOLICE" Okruchy Historii

Dodano: 25.04.2022 13:24:23

Nasz kolega Wiesław Michna napisał i wydał kolejną publikację o Zieleńcu. Zachęcamy do zakupu i lektury tej ważnej dla naszego regionu pozycji. Kontakt z autorem +48 602 462 732

więcej >>

Historia koła

Refleksja, krótka historia koła, dane statystyczne, wykazy obecnych i byłych członków w opracowaniu Teresy i Andrzeja Berczyńskich


Refleksje...
Okres 30 lat to szmat czasu - dla ludzi i dla organizacji. Upływ
tego czasu szczególnie widać po naszych - już dorosłych - latoroślach.


Przy rozdawaniu zaproszeń na nasz jubileusz jeden z gości zaproszonych wyraził zdziwienie że to JUŻ obchodzimy XXX - lecie, a pamięta nas jako młodych ludzi biorących udział w wycieczkach, rajdach i to zarówno pieszych jak i rowerowych. I chociaż "skronie przyprószyła śiwizna" a i sprawność fizyczna już zawodzi, to PSYCHICZNIE dalej czujemy się pełni werwy i ciekawości w poznawaniu "miejsc nie odkrytych" i "szczytów nie zdobytych".

W okresie 30 lat zaszły duże zmiany POLITYCZNE, SPOŁECZNE
i to zarówno w kraju, zakładzie pracy jak i w naszym kole.

Po 26 latach działanja jako koło zakładowe przy ZUK Duszniki
Zdrój, z powodu groźby jego rozwiązania, zaszła konieczność przekształcenia go w koło terenowe.

ŻYCZYMY WAM WSZYSTKIM aby wędrówka, obcowanie
z przyrodą i zabytkami PRZYNOSIŁA ZADOWOLENIE, ODDALIŁA
TROSKI I TRUDY DNIA CODZIENNEGO, a zawarte przyjażnie
przetrwały przez długie lata.

Krótka historia koła

RYS HISTORYCZNY KOŁA PTTK "DUCHA GÓR LICZYRZEPY" w DUSZNIKACH ZDROJU za OKRES 30 LAT (1974 - 2004)

Już w 1973 roku zawiązała się grupa inicjatywna w celu powołania koła PTTK w osobach: Teresa, Andrzej, Henryk Berczyńscy, Jadwiga Jaworska i Bożena Krzyczkowska.

Image

Grupa ta przy udziale organizacji młodzieżowej Zw. Mł. Socjalistycznej - doprowadziła do zebrania założycielskiego, które odbyło się w dniu 04.04.1974 rok. Uczestniczyło w nim 26 osób, które postanowiły założyć zakładowe koło PTTK "Ducha Gór Liczyrzepy" przy Zespole Uzdrowisk Kłodzkich, oddział w Dusznikach Zdroju. W trakcie tego zebrania dokonano wyboru Henryka Berczyńskiego i Barbary Pryciak na Zjazd Oddziału PTTK (07.04.1974), oraz postanowiono zwołać zebranie wyborcze na dzień 18.04 1974r, a do tego czasu załatwić sprawy organizacyjne i członkowskie w oddziale PTTK i dyrekcji ZUK. Podczas zebrania odbytego w dniu 18.04.1974 wybrano: zarząd koła w osobach:

  • prezes - Teresa Berczyńska,
  • v-ce prezes - Romuald Rosół,
  • sekretarz - Helena Dobras,
  • skarbnik - Jadwiga Jaworska,
  • członek - Bożena Krzyczkowska,
  • oraz komisje rewizyjną w osobach:
  • Imageprzewodnicząca - Barbara Pryciak,
  • i członkowie - Henryk Berczyński
  • Krystyna Kościelska




Zatwierdzono także nazwę koła i opracowano plan pracy na bieżący okres. Pierwszy rok działalności obfitował w imprezy turystyczne, tak masowe jak i indywidualne wędrówki z plecakiem po górach.
W trakcie tych wędrówek poznawano naszą ziemię, region, góry a także nawiązały się pierwsze przyjaźnie i związki narzeczeństwa. Wszystko co działo się dookoła było po raz pierwszy. Po raz pierwszy wędrowny obóz w Bieszczadach (od 01-10.08.1974) z plecakiem i namiotem (udział wzięło 5 osób z koła). Pierwsze przejście na dowód osobisty do Czechosłowacji, pierwszy rajd nocny itp. itd. Lata 70 - te to rotacja kadr, która wymuszała zmiany również w kole (przychodzili i odchodzili nowi członkowie). Tylko trójka Berczyńskich tj. Teresa, Andrzej i Henryk utrzymywała ciągłość imprez turystycznych, wymyślając coraz to ciekawsze ich formy np. wyjazd do skalnego miasta w Czechosłowacji. Powstają nowe sekcje: opieki nad zabytkami i ochrony przyrody. W sierpniu 1975 cała nasza trójka (Berczyńskich) wędruje po Tatrach - w ramach urlopu wypoczynkowego. Rok 1977 zaczęliśmy pod hasłem "W niedziele nie ma nas w domu".

Image

Na te wycieczki wybierały się całe rodziny z dziećmi, nasza Edytka miała 2 latka i już wiele dreptała sama po górach, a Radek noszony był w nosidełkach na plecach. 16 maja 1977 odbyło się szkolenie członków koła na Strażników Ochrony Przyrody, a w dniach 19 ? 26 września 1977 trzech naszych członków wzięło udział w wycieczce do NRD (po górach Harz). Od 1977 włączają się do pracy w kole koledzy Ryszrd Biskupski i Wiktor Marcinkiewicz - którzy wnoszą duże ożywienie.

W 1978 powstaje sekcja kolarska - grupa wyjeżdża w dalekie kilkudniowe trasy po Polsce ("Szlak Piastowski", "Ziemia Lubuska"). Cały czas koło utrzymuje się ze swoich własnych składek niestety brak jest wsparcia ze strony zakładu pracy. W lutym 1979 koło zostaje Zespołowym Opiekunem Zabytków - opiekę nad budynkami sanatorium "Chemików" przy ul. Wojska Polskiego. W dniu 04.04.1979 obchodzimy pięciolecie naszej działalności, co dokumentuje kronika naszego koła ("Złota księga" - czerwona). Rok 1980 to rok dalszych szkoleń naszych członków na strażników przyrody.

Image

Na wojewódzkim zlocie kół zakładowych PTTK w Sokołówce koło Polanicy Zdroju otrzymaliśmy: dyplom, puchar oraz dotację w kwocie 8000 zł za zajęcie II miejsca w woj. wałbrzyskim we współzawodnictwie kół zakładowych. Rok ten znowu jest bogaty w imprezy turystyczne, tak piesze jak i rowerowe (w tym do Czechosłowacji), "akcje czyste góry", kulig, ogniska oraz pierwsze imprezy na nartach biegowych. Dalej dominuje turystyka rodzinna pt.: "Mama, tata i ja". Organizowane są stałe imprezy z okazji "Dnia dziecka" oraz "Nocy Sobótkowej" - kończące się ogniskami i zabawą. Rok 1984 to rok naszego 10-lecia, które zorganizowaliśmy w świetlicy "Zemik" (30.04.1984). Udział w tej uroczystości wziął m.in. Prezes Oddziału PTTK "Ziemi Kłodzkiej" kolega Julian Toczyński.

Image

Od roku 1985 odczuwa się ciężar nakładów finansowych ponoszonych w związku z uprawianiem turystyki. Są to duże koszty, które są jednym z powodów odejścia części osób z koła. Rok ten dla nas jest rokiem powiększenia się nam rodziny o kolejne, trzecie dziecko. Mimo że czas ten był trudny w organizacji nie mniej, koło nasze dalej istnieje i kontynuuje swoją działalność.


Image
Na koniec 1987 roku w kole naszym zrzeszonych jest 35 członków.
Z większych imprez to: czerwcowy wyjazd
w Karkonosze i wrześniowy w Tatry.


Image


W rok 1989 weszliśmy z zarządem w składzie:

Prezes - Teresa Berczyńska,
Wiceprezes - Krzysztof Lach,
Sekretarz ? Urszula Kostrzewska
Członkowie: T
Image eresa Kapanowska, Ryszard Drozd, Ryszard Biskupski.


Jest to rok naszego 15-lecia, które obchodziliśmy w schronisku "Pod Muflonem" (03.06.1989). Koło
Image
liczy 31 członków. Deszczowe lato, ale imprezy turystyczne dalej trwają. Od tego okresu zaczynają się turystyczne wyjazdy "wagonowe" po kraju. 08.07.1989 zorganizowaliśmy wyjazd na "Święto kwiatów" do Otmuchowa. Rok 1990 jest rokiem przełomowym. Z 31 członków pozostało nam zaledwie 19-stu. Tak zmniejszone koło nawiązało ścisłą współpracę z kołem PTTK przy Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Kłodzku i zaczęliśmy organizować wspólne imprezy wagonowe. I tak np. wyjazdy w dniach:

Image

9-11 marca 1990 do Wisły,

13-16 czerwca 1990 do Warszawy,

06-13 lipca 1990 trasa: Kłodzko - Warszawa - Hajnówka - Białystok - Olsztyn - Toruń - Poznań i powrót do Kłodzka (w tej imprezie wzięło udział 56 osób, rodziny z dziećmi ).

Wielu naszych członków uprawiało i uprawia turystykę indywidualną w tym np.: rodzina Kostrzewskich, Krzysztof Lach i Ryszard Biskupski (kolarstwo, spływy kajakowe, turystyka wysokogórska - Alpy, Tatry Wysokie).


Image
W 1992 roku nowe wybory władz koła, ze względów rodzinnych i zawodowych zrezygnowałam z kandydowania na stanowisko prezesa. Został nim kolega Ryszard Biskupski. Lata 1990 - 1994 to okres wycieczek "wagonowych" (3-4 rocznie) organizowanych przez Stefana Remonta i Andrzeja Berczyńskiego. Wycieczki te cieszą się dużym powodzeniem wśród członków koła i pracowników ZUK.

Niektóre z nich odbyto na trasach do:
Trójmiasta, Kłodzko - Toruń - Malbork, Warszawa, Kielce - Lublin, Zagórz - Sanok- Przemyśl, Świnoujście - Żywiec - Zwadroń - Bielsko-Biała.

Ponad to odbyło się 7 wycieczek górskich m.in. w :

Góry Świętokrzyskie, Bieszczady, Beskidy,

a także wycieczki autokarowe m.in. do Bromowa, Skalnych Miast, Nachodu w Czechach.


Image
W dniach 6 - 7 listopada 1993 podczas podsumowania sezonu turystycznego mającego miejsce na Jamrozowej Polanie, prezes koła, kolega Ryszard Biskupski osobiście składał podziękowania: Andrzejowi Berczyńskiemu - ?za zaangażowanie, organizację wielu imprez turystycznych i wycieczek "wagonowych" oraz jego żonie Teresie - za wyrozumiałość?. Wszystkim pozostałym członkom koła życzył takiego zaangażowania, a także wyrozumiałości u współmałżonków.

1994 - obchodzimy uroczyście 20-lecie naszego koła. Na dzień 16.04 1994 roku do siedziby MOK-u zaproszono m.in.:

  • Burmistrza Miasta - Bogdana Berczyńskiego,
  • Dyrektora ds. lecznictwa ZUK - Jacka Abczyńskiego,
  • Prezesa Oddziału PTTK - Marka Krzana oraz przedstawicieli oddziału ? Władysława Biskupa i Teresę Biskupską,
  • przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu - Renatę Jaworską.

Imprezę 20-lecia przygotowały władze koła w osobach: Prezes - Ryszard Biskupski, wiceprezes - Teresa Berczyńska, skarbnik - Danuta Barankiewicz, członkowie zarządu - Bożena Król i Krzysztof Lach oraz komisja rewizyjna w osobach: Wiktor Marcinkiewicz, Andrzej Berczyński, Ryszard Drozd. W trakcie trwania tej uroczystości wielu naszych członków WYRÓŻNIONO ? odznaczeniami i dyplomami oraz NAGRODZONO - kryształami i książkami. Szczególnie doceniono pracę - prowadzącego spotkanie - Andrzeja Berczyńskiego, którego KAPITUŁA Zjednoczonych Sił Zbrojnych "ZASYPAŁA" odznaczeniami, uzasadniając to w następujący sposób: "Ostatni rozkaz Zjednoczonych Sił Zbrojnych byłego Układu Warszawskiego. Dla bojownika z siłami natury nieustraszonego i nieugiętego w pokonywaniu przeszkód, setek kilometrów, w poszukiwaniu przygód i wrażeń, w osobliwy sposób Torturujących swoich wrogów i przyjaciół, wyszukujący im drogi i dróżki - prawie na skróty, wyciskając z nich siódme poty, odciski, nagniotki a także zakwaszenie mięśni i ból aż do łez - oraz wolność i

rozkosz duszy na bezkresach przyrody - Połączone Siły: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, oraz Zarządu Koła PTTK "Ducha Liczyrzepy" przy ZUK w Dusznikach Zdroju mają zaszczyt

odznaczyć pana ANDRZEJA BERCZYŃSKIEGO następującymi medalami:

1) NA STRAŻY GRANIC,

2) ZA ZASŁUGI W OBRONIE PORZADKU PUBLICZNEGO,

3) W SŁUŻBIE NARODU,

oraz odznaczeniami:

1) WZOROWY DOWÓDCA (odznaka srebrna i brązowa),

2) WZOROWY SZEF PODODDZIAŁU (odznaka brązowa),

3) WZOROWY ŻOŁNIERZ WOP,

4) WOJSKOWĄ ODZNAKĄ STRZELECKĄ (brązowa),

5) WOJSKOWA ODZNAKA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ, ( w stopniu I, II, III)

6) WZOROWY ŻOŁNIERZ (w stopniu złotym, srebrnym i brązowym).


Image

Image
ZA KAPITUŁĘ: KRÓL - Michna Bożena, Wiesław Michna, Danuta Barankiewicz oraz za zarząd koła: Ryszard Biskupski i Teresa Berczyńska."

W dalszym ciągu dużym powodzeniem cieszą się wycieczki "wagonowe" - te ?wypoczynkowe? (nad morze) i te ?chodzone? (w góry). Niestety w latach następnych notujemy dalszy ubytek naszych członków, a także coraz większe trudności w organizacji tychże wycieczek. Wchodzimy w rok 1997 wyborami nowych władz koła:



Zarząd - prezes - Ryszard Biskupski, wiceprezes -Teresa Berczyńska, sekretarz - Wiesław Michna, skarbnik - Danuta Barankiewicz i członek Edyta Berczyńska. Komisja Rewizyjna w osobach: Wiktor Marcinkiewicz, Andrzej Berczyński, Krzysztof Lach.
Koło liczy 25 członków.
W dalszym ciągu wykazuje tendencję spadkową. Wśród członków najliczniej reprezentowana jest 7-osobowa rodzina Berczyńskich i 3-osobowa rodzina Tucholskich.

Wchodzimy w rok 1999 - jubileusz 25-lecia koła (którego nie udało nam się zorganizować), z następującą Kadrą: od 18 lutego 1979 - koło jest Zespołowym Opiekunem Zabytków oraz posiada pięciu indywidualnych opiekunów tj.: Teresa, Andrzej, Wiesława, Henryk Berczyńscy oraz Wiktor Marcinkiewicz. Te same osoby posiadają uprawnienia jako Społeczni Opiekunowie Przyrody, a także oni oraz Ryszard Biskupski, Wiktor Marcinkiewicz, Stefan Remont, Barbara i Andrzej Tucholscy są Strażnikami Ochrony Przyrody. 15 osób jest członkami Służby Kultury Szlaku, a 9 osób Organizatorami Turystki PTTK (tj.: Edyta, Teresa, Andrzej, Radosław Berczyńscy, Ryszard Biskupski, Ryszard Drozd, Stefan Remont, Czesław Topola i Barbara Tucholska), 2 przodowników turystyki pieszej (OTP) i turystyki górskiej (GOT) tj.: Andrzeja i Henryka Berczyńskich. 5 przewodników turystycznych w tym: jeden Sudecki (Alicja Zwierzańska), dwóch Po Ziemi Kłodzkiej (Ewa i Henryk Berczyńscy), dwóch Po Parku Narodowym Gór Stołowych (Andrzej Berczyński i Stefan Remont).

W okresie 25-lecia nasi członkowie byli wyróżniani i odznaczani m.in.

Srebrną Honorową Odznaką PTTK - 3 osoby (Andrzej i Henryk Berczyńscy oraz Wiktor Marcinkiewicz).

Złotą i Srebrną odznaką Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży (Andrzej Berczyński)

Honorowy Turysta Dolnego Śląska (Andrzej i Henryk Berczyńscy)

Zasłużony dla Oddziału PTTK "Ziemi Kłodzkiej" - 5 osób (tj.: Teresa i Andrzej Berczyńscy, Ryszard Biskupski, Teresa Kapanowska, Wiktor Marcinkiewicz )

Zasłużony Działacz Turystyki - odznaka brązowa - 7 osób (tj.: Danuta Barankiewicz, Teresa i Andrzej Berczyńscy, Ryszrd Biskupski, Wiktor Marcinkiewicz, Stefan Remont oraz Alicja Zwierzańska).


Image
Za Opiekę nad Zabytkami - odznaką srebrną - 4 osoby (tj.: Teresa, Andrzej, Henryk Berczyńscy i Wiktor Marcinkiewicz), oraz odznaką złotą (Andrzej Berczyński).

Niestety z koła odchodzą dalsze osoby. Liczba członków spada do 14 osób. Zarząd postanawia, aby koło przekształcić lub rozwiązać. Tak dochodzimy do zebrania odbytego w dniu 12.04.2000r. na którym przekształcono koło zakładowe przy ZUK w Dusznickie Koło Terenowe. Wybrano nowe władze.

Zarząd koła:
  • Prezes - Henryk Berczyński,
  • Wiceprezes - Beata Piskorska,
  • oraz członkowie:
  • Edyta Berczyńska - do IV 2001 (za nią - Danuta Barankiewicz), Stanisław Gogola, Alicja Zwierzańska.
  • Komisja rewizyjna: przewodnicząca - Bogdana Rzekiecka,
  • członkowie: Andrzej Berczyński i Andrzej Tucholski.

Image

Image


Nowe władze podjęły intensywną pracę i werbunek nowych członków. Do roku 2004 corocznie były organizowane autokarowe wycieczki szkoleniowe po Czechach, a także rajdy piesze i górskie (m.in. jednoczesne przejście szlaku głównego oraz zdobywanie szczytów górskich). Działalność od przekształcenia koła przedstawi już jej nowy prezes Henryk Berczyński.


Image

Image

Z okazji XXX-lecia koło zostało odznaczone Medalem "Za Zasługi dla Turystyki

Image

Image