Menu
Polecamy
Aktualności

Dyżury Koła - zimowa zmiana

Dodano: 04.11.2021 21:06:42

UWAGA !!!

Infromujemy, że z dniem 10.11.2021 r. środowe dyżury skracamy o godzinę.

Będziemy w...

więcej >>

NOWE MIEJSCE ŚRODOWYCH DYŻURÓW

Dodano: 02.08.2021 18:33:03

Członkowie i Sympatycy Koła !!!

Turyści !!!

Informujemy, że zmienia nam się miejsce...

więcej >>

Ostatnie pożegnanie

Dodano: 23.07.2021 21:21:59

ela.jpg

więcej >>

Relacje z wycieczek
<< Lista wszystkich postów

"Walentynkowa" wycieczka koła

Dodano: 05.03.2013 15:25

24 II 2012 r.- Wzgórza Włodzickie i Nowa Ruda

Wycieczka „Walentynkowa”, miała miejsce 24.02.2013 r. w iście zimowej szacie.

        Uczestnicy, 8 osób, po dotarciu na miejsce (Świerki Dolne), w którym bierze początek zielony szlak turystyczny na Włodzicką Górę, bez chwili wahania ruszyli na szlak. Początkowy odcinek – od torów kolejowych do ściany lasu – był bardzo zaśnieżony, nieprzetarty. Wszyscy byli dobrze przygotowani na zimowe warunki. W lesie śniegu było nieco mniej, ale zasadzki śnieżne czaiły się i spadały z drzew (topniejący śnieg i lekki wiaterek robiły swoje). Po ok. godzinnym marszu wspaniała grupa dotarła na szczyt, na którym zalegało ok. 80 centymetrowa warstwa śniegu (znajdujące się w pobliżu wieży widokowej  drewniane ławki były całkowicie przykryte śniegiem). Sama wieża to dzisiaj ruina, grożąca zawaleniem, ponieważ okrywał ją śnieg – nie wyglądała przygnębiająco. Pierwsze jej otwarcie nastąpiło po wybudowaniu 16 X 1927 r., miała 14,6 m wysokości, do jej budowy użyto kamienia (melafiru) wydobywanego w Świerkach. W 1934 r. po remoncie, wieżę ponownie otwarto i udostępniono turystom. Nadano jej imię Paula von Hindenburga. 

     Po wzmocnieniu się ciepłą herbatą, większa część grupy brnąc w głębokim śniegu dotarła do punktu widokowego i krzyża na zboczu góry.  Z powodu pochmurnej pogody widoczność była bardzo ograniczona, toteż szybko nastąpił powrót najpierw do wieży, a potem przetartym wcześniej szlakiem do samochodów.

     Po drodze grupa wstąpiła do zachęcająco wyglądającej restauracji na obiad. Wszyscy byli zadowoleni z serwowanych posiłków i w dobrych humorach dotarli do Nowej Rudy.

    Ponieważ do godziny 15-tej brakowało jeszcze godziny, po raz kolejny wszyscy zgodnie udali się do „Białej Lokomotywy” na pyszną kawkę. Gospodarz, znany barista, jak zawsze gościny i mający czas dla każdego, kto wstąpił do Jego kawiarenki, oferował różne rodzaje  i smaki kaw. Pyyyyyyy…cha!

    O godzinie 1500 byliśmy umówieniu na noworudzkim rynku z kol. Czesławem D., który wraz z członkami Koła PTTK w Nowej Rudzie serdecznie przywitał naszą grupkę i zaprosił do wspólnego zwiedzania miasteczka. W ciągu 2 godzin opowiedział i pokazał nam wiele ciekawostek Nowej Rudy, m.in.: ratusz z II poł. XIX w., pomnik św. Jana Chrzciciela z okalającą go fontanną, zamek Stillfriedów, pomniki Ś. Jana Nepomucena, domki tkaczy-płócienników nad Włodzicą, kamienne mosty na dawnym trakcie do rynku. Bardzo dziękujemy!

Do zobaczenia na turystycznym szlaku! Marta W-D., sekretarz koła (i uczestnik wycieczki)